АктуалноБългарияЖивотКултураНовиниФотогалерия

На Бабинден в Родопите

За жителите на село Брестник това е един от най-тачените празници с възстановка на ритуал, „бабино хоро“, карнавал и веселие в известния ресторант „Позитано 20“ – ГАЛЕРИЯ

„Както се плъзга сапуна, така лесно да се раждат децата!“

Това са магическите думи за орисване, които изрича „бабата“, докато най-младата майка от населеното място ѝ полива с вода да си измие ръцете. Възстановка на ритуала от незапомнени времена направиха и днес на Деня на родилната помощ жените от родопското село Брестник. За жителите му това е един от най-тачените празници.

В дома на д-р Соня Жилова тази година също чакат бебе

Всяка година на 21 януари те „къпят“ със студена вода от чешмата на мегдана „бабата“ и я даряват с нова тъкана кърпа и сапун.

Подготовката за празника започва отрано. Участничките във възстановката се събират маскирани в местното читалище „Саморазвитие“ и от там потеглят към кабинета на личния лекар на селото. Шествието с музиканти настанява д-р Соня Жилова и „акушерката“ във файтон и така ги съпровожда до площада за ритуалното миене.

Какво се случи на мегдана ви разказахме по-рано днес в репортажа Брестник се сроди с Южна Африка.

Местната легенда разказва, че за пръв път масово денят се е празнувал веднага след Освобождението на България.

Главната героиня във възстановката – баба Василка Ганева, играе ролята за единадесети път тази година и се похвали пред репортера ни, че е с „нова“ рокля – синя. Предишните години била със своя стара носия в червено и днес бе щастлива, че по-възрастна от нея жена ѝ е подарила новата рокля.

Самодейната група насища празника не само със символиката в неговите традиции и обичаи, но и всяка година измисля нов хумористичен сценарии. След като през 2024-а на площада баба Васила изроди тризначки с баща от Ирак, днес помогна на две близначки мулатчета.

След щастливото събитие всички жени се хванаха на т. нар. „бабино хоро“, на което мъже не се допускат. Те наблюдаваха отстрани и от терасата на съседния ресторант.

Накрая празникът задължително завършва в прочутата местна кръчма „Позитано 20“.

С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. датата на честването на Бабинден се измества по стар стил – от 21 на 8 януари, като 21 януари се отбелязва като Ден на родилната помощ. На много  места у нас обаче Бабинден се празнува по стария обичай, на 21 януари. От 1951 г. тази дата е обявена за Ден на родилната помощ.

Бабинден е и един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността му е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането, та до наши дни.

На корицата: баба Василка с 11-месечната Никол – едно от бебета, родени през 2024-а г. в селото

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина